czwartek, 29 października 2009

Trudna prawda...
"Świętośc nie wymaga specjalnych starań. Wysiłek może zmienic Twoje zachowanie, ale nie może zmienic ciebie. Pomyśl: swoim staraniem możesz zdobyc pożywienie, ale nie możesz wzbudzic w sobie apetytu; możesz sam położyc sie do łóżka, nie jesteś jednak w stanie wymusic snu; z własnej inicjatywy mozesz komus wyjawic sekret,ale nie potrafisz obudzic zaufania; możesz komuś powiedziec komplement, ale nie potrafisz wzbudzic naturalnego podziwu; starając sie mozesz wiele dokonac, jesteś jednak bezsilny wobec miłości i świętości. Wszystko co możesz osiągnąc poprzez wysiłek, będzie tłumieniem, a nie naturalną zmianą i wzrostem. Zmiana dokonuje sie tylko dzięki samoświadomości i zrozumieniu. Gdy zrozumiesz własne nieszczęście, ono zniknie- a owocem będzie poczucie szczęścia. Gdy zrozumiesz własną pychę, ona ucichnie - owocem będzie pokora. Gdy zrozumiesz własne leki, one sie roztopią - owocem będzie poczucie bycia kochanym. Gdy zrozumiesz swoje przywiązania, one znikną - a w konsekwencji poczujesz się człowiekiem wolnym. Miłośc, wolnośc i szczęście nie są przedmiotami, które mógłbyś wypracowac. Ty nawet nie jesteś w stanie zrozumiec ich istoty. Jedyne co możesz uczynic to przypatrywac się stanom im przeciwnym i poprzez te obserwacje sprawic, że one powoli zaginą."" 

- Anthony De Mello "Wezwanie do miłości"

4 komentarze:

 1. Dziś rano koleżanka powiedziała mi przez telefon że "Bóg nie nałoży na nas ciężaru, którego sami nie jesteśmy w stanie udźwignąć", że "jak wysprzątamy swoje serce niczym mieszkanie i ono lśni, to ten co krąży nad wodą nagle do niego wraca i doprowadza do ruiny" - i wydaje sie że jest większy bałagan niż był. Ale wystarczy jedną rzecz na miejsce odłożyć, żeby zobaczyć wolną przestrzeń, i nagle się okazuje, ze możemy wyrzucić jeszcze więcej rzeczy, które nam ją zagracają. Wiele razy trzeba będzie sprzatać. Ale przyjdzie dzień, ze on nie będzie miał jak zrobić bałaganu. Bo nie będzie już zbędnych gratów w sercu. I tego się trzymam.


  Moniq

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem pod ogromnym wrażeniem treści postów zamieszczanych na blogu. Czytam je i sama uśmiecham się do siebie .... dziękuję za Twoje drogowskazy:)

  OdpowiedzUsuń
 3. prawda to swietna sprawa bez niej wolnosc jest zniewoleniem

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja usmiecham się za każdym razem, gdy czytam Wasze niesamowite , pełne mądrości i ciepła, komentarze:)Dziękuję Wam.

  OdpowiedzUsuń