sobota, 10 października 2009

Prawda, która zmienia spojrzenie na życie...


"Jest tylko jedna przyczyna braku szczęścia: fałszywe przekonania, które gnieżdżą się w Twojej głowie; tak bardzo rozpowszechnione, tak powszechnie uznawane, że nigdy nie przychodzi ci do głowy, by je poddac w wątpliwośc. Przekonania te powodują, że patrzysz na innych i na siebie w sposób zniekształcony. Twoje zaprogramowanie jest tak silne i presja społeczeństwa jest tak wielka, że dosłownie tkwisz w potrzasku i postrzegasz świat w taki właśnie zniekształcony sposób. I nie ma wyjścia, bo nawet nie podejrzewasz, że twój obraz rzeczywistości jest wypaczony, twoje myślenie jest błędne, a twoje przekonania są fałszywe.(...)
Jakie  fałszywe przekonania przeszkadzają ci w osiągnięciu szczęścia?
Oto kilka przykładów:

Nie można byc szczęśliwym bez tego do czego jest się przywiązanym i co sie ceni.
Nieprawda.W życiu nie ma takiej chwili, abyśmy nie mieli wszystkiego, co potrzebne aby czuc sie szczęśliwymi. Pomyśl o tym przez minutę...Jeśli jesteś nieszczęśliwy, to dlatego,że cały czas raczej myslisz o tym, czego nie masz, zamiast koncentrowac się na tym, co masz w danej chwili.
Inny przykład: Szczęscie to przyszłośc. Fałsz, Dokładnie tu i teraz jesteś szczęśliwy, ale o tym nie wiesz ponieważ twoje fałszywe zapatrywania, twój zniekształcony obraz rzeczy zamknęły cię w pułapce lęków, niepokojów, przywiązań, konfliktów, poczucia winy; wreszcie w całej gamie ról, które odgrywasz, ponieważ tak zostałeś zaprogramowany. Gdybyś potrafił spojrzec dalej, niż sięga to wszystko, zrozumiałbyś , że jesteś szczęśliwy, tylko o tym nie wiesz.(...)
Szczęście pojawi się, gdy uda ci się zmienic sytuację, w której tkwisz, oraz ludzi, którzy cie otaczają. Nieprawda.W głupi sposób trwonisz tyle energii, by na nowo urządzic świat. Jeśli twoim powołaniem jest zmieniac świat ,to idź śmiało do przodu i zmieniaj go, ale nie pielęgnuj złudzenia, że to cię uszczęśliwi. To nie świat i ludzie wokół ciebie czynia cię nieszczęśliwym lub szczęśliwym, ale twoje myślenie.(...)
Gdy spełnia się wszystkie twoje pragnienia, będziesz szczęśliwy. Nieprawda. To właśnie te pragnienia i przywiązania powoduja twoje napięcie, frustrację,brak poczucia bezpieczeństwa; stajesz się nerwowoy i pełen lęków. (...) Spełnienie pragnienia może, co najwyżej, sprawic ci przyjemnośc i podniecic cię na mgnienie oka. Nie myl tego ze szczęściem.
Czymże więc jest szczęście? Niewielu ludzi je zna i nikt nie potrafi ci powiedziec, czym ono jest, bo szczęścia nie można opisac.Czy możesz opisac słowami, czym jest światło, człowiekowi, który całe życie spędził w ciemności? Czy potrafisz ukazac to, co się dzieje na jawie, komuś, kto śni? Zrozum swoją ciemnośc, a ona zniknie; wtedy będziesz wiedział, czym jest światło. Zrozum, że twój koszmarny sen jest koszmarnym snem, który skończy się, gdy się przebudzisz do rzeczywistości. Zrozum swoje fałszywe poglądy, a opuszczą cię;wtedy poznasz smak szczęścia. "

(Anthony de Mello "Wezwanie do milości.")


.....................................................................................................................................Brak komentarzy:

Prześlij komentarz