sobota, 21 listopada 2009

Przebudzenie c.d

"Przebudzenie to duchowośc. Ludzie najczęściej śpią, nie zdając sobie z tego sprawy. Rodzą się pogrązeni we śnie. Żyją we śnie. Nie budząc się zawieraja małżeństwa. Płodzą dzieci we śnie i umierają, nie budząc się ani razu. Pozbawiaja sie tym samym możliwości zrozumienia niezwykłości i piękna ludzkiej egzystencji. (...)

Niektórych z nas budza bardzo twarde doświadczenia życiowe.Cierpimy tak bardzo, że się budzimy. Ale ludzie wciąż na nowo zderzają się z życiem. I kontynuują swój lunatyczny marsz. Nie budzą sie nigdy. Nawet nie podejrzewają, że może byc jakaś inna droga. Do głowy im nie przyjdzie, że może istniec coś lepszego. A jednak, jeśli nawet nie zderzyłeś sie wystarczająco z życiem i nie nacierpiałeś sie dostatecznie, masz jeszcze jedną drogę prowadzącą do przebudzenia. Po prostu naucz się słuchac.(...)

Oto na czym polega uczenie się duchowości; oduczanie się prawie wszystkiego, czego cię nauczono. Jest to chęc oduczania się, umiejętnośc słuchania.

Czy słuchasz w taki sposób, jak czyni to większośc ludzi, którzy słuchają jedynie po to, aby sie utwierdzic w tym, co i tak w cześniej wiedzą? (...)
Czy słuchasz jedynie po to, by potwierdzic jedynie swe dotychczasowe przekonania? A może słuchasz by odkryc coś nowego? To bardzo ważne, po co słuchasz. I jakże trudno śpiącym to odróznic. Jezus głosił DOBRĄ nowinę, a jednak odrzucono ją. Nie dlatego, że nie była dobra, ale dlatego, że była nowa. Nie cierpimy rzeczy nowych. Nienawidzimy ich. Im szybciej sobie to uświadomisz tym lepiej. Nie chcemy wiedziec rzeczy nowych, jesli nas niepokoją. Zwłaszcza, jeśli wymagaja od nas zmiany nas samych. A najbardziej nie chcemy ich, gdy wymagają od nas stwierdzenia:" Myliłem się."

- Anthony de Mello

.............................................................................................................................9 komentarzy:

 1. a super to bardzo ważne...czy potrafię słuchać?i czy mam na tyle cierpliwości i czasu by słuchać

  OdpowiedzUsuń
 2. i dziękuję za to że jest Ktoś kto słucha...

  OdpowiedzUsuń
 3. lk8,21 no to mi sie rodzina powiekszyla ciekawe
  kto sie do niej zalicza...znam pare takich...

  PADRE

  OdpowiedzUsuń
 4. rz 10,17 to jest tekst mistrzostwo swiata

  PADRE

  OdpowiedzUsuń
 5. dzięki że zawsze to słowo słyszę z Twoich ust

  OdpowiedzUsuń
 6. Chyba najwyższy czas zamieścic na liście DOBRYCH STRON pewien link:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Już jest:) A wracając do SŁOWA...Jeśli w naszym sercu naprawdę zagości pragnienie by je poznac i zrozumiec, Bóg znajdzie sposób by z nim do nas dotrzec...

  OdpowiedzUsuń
 8. Piszesz, że wielu z nas pozbawia się „możliwości zrozumienia niezwykłości i piękna ludzkiej egzystencji”…..
  W jednym z filmów natrafiłem na dialog:
  - dzieci są takie niezwykłe!
  - to dlaczego wszyscy dorośli są tak zwyczajni.....
  Skąd biorą się „śpiący ludzie”, „lunatycy” próbujący iść przez życie w marazmie, bez wysiłku, po najmniejszej linii oporu, klonując to co słyszą w TV lub czytają w kolorowych czasopismach, internecie? Czy to nie rodzice powinni być dla nich mentorami, autorytetami? Kto ma uczyć jak nie zasnąć żyjąc mądrze pełnią życia podczas gdy wokoło i na co dzień zderzamy się z konsumpcyjnym komiksem i przerysowanym postaciami? Czy Dobra Nowina jest alternatywą? Oczywiście, że tak. Jedynie prawdziwą i nadającą sens. Ilu z nas zna smak innych dróg? Ci wiedzą ile wysiłku wymaga zawrócenie z nich i "nawrócenie" na tę Jedyną. O ile byłoby mi łatwiej, gdyby ktoś kiedyś, wiele lat temu, pokazał mi ją i wyjaśnił, dlaczego warto nią iść, chociaż do łatwych nie należy. A dzisiaj, cóż, ja jestem rodzicem, a nasza Kruszyna śpi w sąsiednim pokoju.....

  Modlitwa 2.0

  Oczy otwarte pomóż otworzyć mi
  Drogowskazów wbij tysiące
  Wzdłuż Twojej drogi
  I pochodnie płonące
  Wiecznie ...
  Bo zejść z niej nie chcę
  Chociaż często
  Pójście na skróty
  Zalotnie kusi mnie

  RapTor

  OdpowiedzUsuń
 9. Przepiękna modlitwa...i w ogóle...wszystko. Dziekuję, że jesteś RapTor :)

  OdpowiedzUsuń